Kortyzol – Hormon XXI wieku
KAROL KLIMCZYK • dawno temuCzłowiek w obecnych czasach wystawiony jest na działanie wielu zarówno pozytywnych jak i negatywnych czynników, mogących wywołać różne reakcje. Do takich zaliczamy stres jak i notoryczne przemęczenie. Masa obowiązków, zajmowanie się domem, praca w firmie, brak snu mogą przyczynić się do wytwarzanie dużo większej niż potrzeba ilości kortyzolu.
Kortyzol jest to hormon steroidowy wytwarzany w nadnerczach, który ma ogromny wpływ na ludzki organizm, nie bez powodu nazywany jest „Hormonem stresu”. Największe ilości ( 150–170 nmol/l) są wydzielane w godzinach porannych.
Głownie działa przeciwzapalnie, zatrzymuje sól w organizmie, podnosi stężenie glukozy oraz metabolizm komórkowy. Ponad to nadmierna jego ilość może prowadzić do zwężenia naczyń krwionośnych oraz wzmocnienia syndromu przetrenowania.
Do czynników najczęściej zwiększających stężenie kortyzolu zaliczamy infekcje wirusowe, nadmierne spożycie kofeiny, brak snu oraz intensywny wysiłek fizyczny. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę. Wystarczy naszą codzienna dietę wzbogacić o Witaminę C, Magnez, Ashwagandhe bądź Fosfatydyloseryne a poziom Kortyzolu znacznie się obniży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze