Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów
KAROL KLIMCZYK • dawno temu • 2 komentarzeNa brak postępów na siłowni ma wpływ wiele czynników, warunkujących efektywność treningową.
Mogłoby się wydawać, że problem stagnacji treningowej jest powszechny wśród osób trenujących na siłowni i każdy przynajmniej w teorii wie jak sobie z tym zjawiskiem radzić. Otóż nic bardziej mylnego, bardzo często ludzie nie wiedzą, w jaki sposób zmienić swój sposób trenowania a jeśli już wiedzą to przyzwyczajenia biorą górę i w dalszym ciągu wykonują stary schemat bezmyślnie powtarzany od długiego czasu. A wystarczy zastosować się do kilku cennych rad:
1. Kulturystyka jak żadna inna dyscyplina sportu wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu i poszukiwania coraz to nowszych rozwiązań stymulujących nasz organizm. Dlatego niezbędna jest przemyślana zmiana reżimu treningowego, stosowanie nowych metod, form, cykli treningowych z uwzględnieniem fizjologii poszczególnych partii mięśniowych.
2. Stosowanie przemyślanej diety z uwzględnieniem makroskładników. Pamiętajmy również o odpowiednim suplementowaniu tak niezbędnym podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.
3. Brak snu i regeneracji znacząco wpływa na poziom formy sportowej. Podczas treningu dokonujemy dewastacji organizmu, która to w okresie regeneracji musi zostać naprawiona z naddatkiem.
4. Zbyt duży poziom kortyzolu. Kortyzol jest to hormon produkowany przez nadnercza. W wyniki długotrwałego stresu, przemęczenia oraz złej diety może dojść do jego nadprodukcji, co w konsekwencji doprowadza min. do katabolizmu białek. Aby temu zapobiec warto jest wzbogacić swoją dietę o żeń-szeń, różaniec górski obniżające jego poziom.
5. Zbyt duże ciężary. Często na siłowni można zobaczyć kogoś, kto za wszelka cenę stara się podnieść ciężar nieadekwatny do swoich możliwości, zapominając przy tym o prawidłowej technice. Takie rozwiązanie może jedynie doprowadzić do kontuzji, dlatego warto skupić się na technice i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń a ciężary przyjdą z czasem.
6. Pomijanie rozciągania i rolowania. O ile jeszcze o rozgrzewce pamiętają prawie wszyscy o tyle o rolowaniu czy rozciąganiu już nie koniecznie. A to bardzo ważne elementy kończące jednostkę treningową. Pomagają w utrzymaniu właściwej biomechaniki ruchu, zachowaniu sprawności powięzi, mięsni oraz stawów.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze